Klasik Düşünce Okulu'nun ilki geçen yaz Florya'da yapılan ve Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan akademisyenleri bir araya getirdiği yaz programının ikincisi, 2-5 Eylül 2019 tarihleri arasında Konya'da gerçekleştiriliyor. Programın teması, İslam'da dinî düşüncenin teşekkülü üzerine klasik literatür okumaları şeklinde belirlendi.

Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde görev yapan araştırma görevlisi, doktor öğretim üyesi, doçent vb. akademisyenlerin katılımına açık olan program için başvuru ve kabul işlemleri geçtiğimiz haftalarda sona erdi. Bütün kontenjanların dolduğu programa yaklaşık 180 akademisyen katılacak ve program Selçuklu/Konya'da bulunan Novotel'de icra edilecek.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Klasik Düşünce Okulu ve Konya Düşünce Okulu ile ortaklaşa düzenlenen etkinlikte Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Doç. Dr. İbrahim KALIN bir açılış konferansı verecek.

Ardından 4 gün boyunca toplamda 25 saatlik seminer dizileriyle bilhassa fıkıh, kelam, tasavvuf ve felsefe alanlarında bu disiplinlerin teşekkül süreçlerini konu alan seminerler düzenlenecek. Fıkıh alanında Prof. Dr. Abdurrahim Kozalı (Uludağ Üniversitesi) ve Prof. Dr. Hasan Hacak (Marmara Üniversitesi); kelam alanında Dr. Öğr. Üyesi Hayrettin Nebi Güdekli (Marmara Üniversitesi) ve Doç. Dr. Osman Demir (Ankara Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi); tasavvuf alanında Prof. Dr. Ekrem Demirli (İstanbul Üniversitesi) ve Prof. Dr. Abdullah Kartal (Uludağ Üniversitesi); felsefe alanında ise Doç. Dr. Eşref Altaş (İstanbul Medeniyet Üniversitesi) ve Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Halil Üçer (İstanbul Medeniyet Üniversitesi) ders verecek.

Program sonunda katılımcılara katılım belgesi takdim edilecek.

Program boyunca verilen seminerlerin video kayıtları, daha sonra Klasik Düşünce Okulu web sitesinden ve Youtube kanalından yayınlanacaktır.

Not: Programa katılım kontenjanları dolu olduğu için dışarıdan misafir dinleyici kabul edilememektedir.